top_lefttop_midtop_right
Ziņas
1348216677025024100.jpg

“Mēness atspulgā jeb dabas aizsardzības inspektora gandrīz dienasgrāmata”

21.09.2012

18. septembrī Valmieras integrētajā bibliotēkā notika pirmā rudens tikšanās ciklā “Dodam vārdu”. Šoreiz uz sarunu aicinājām bijušo GNP dabas aizsardzības inspektoru, valmierieti Viļni Veldi un vērām vaļā viņa grāmatu. „Šis darbs ir kā daļa no manas darba dienasgrāmatas. Ļoti maz kas izmainīts vai izpušķots.” Tā valmierietis Vilnis Velde raksta grāmatā „Mēness atspulgā”, kura, paša autora sarūpēta, šovasar ieraudzījusi dienasgaismu. Tas ir stāstu krājums, kurā iekļauti trīsdesmit spriedzes un jautrības pilni stāsti par vides aizsardzības inspektora gaitās piedzīvoto.


Copy_of_scan0002Neliela intriga lasītvēlmes rosināšanai :

•    Darbības vietas Gaujas un Salacas baseins un … arī vārdā nenosauktā Valmiera.

•    Autoram piemīt lieliskas novērotāja spējas, izlēmība un attapība, kas ļauj aizturēt likuma pārkāpējus un bieži glābj paša ādu. Kā vērtība pieminamas žiglās kājas un kaislība uz orientēšanās sportu.

•    Mežā labprāt iet viens, bet gadās biedros arī kolēģi - Māris (Mitrēvics), uz kuru vienmēr var paļauties, Ludis (Bambelovskis), kuram allaž ir ko teikt.

•    Pārvietojas ar kājām un autobusu, motociklu un automašīnu - jebkurā diennakts laikā, jebkuros laika apstākļos un visu cauru gadu.

•    Ir gadījies dzēst meža ugunsgrēkus, slēpnī iesnaužoties, piesalt pie zemes, mirkt palu ūdeņos, sēdēt mastā malumednieku bisei pa šāvienam, gulties uz braucoša žiguļa „kapota”, glābties no maluzvejnieka žebērkļa un mednieka dunča. Kā pats atzinies – patiesas bailes savās gaitās izjutis divas reizes.

•    Nācies visu rangu tiesās ieņemt prasītāja vietu, cīnīties par vainīgo sodīšanu, panākot taisnīgu spriedumu. Reizēm piedzīvotas arī sakāves.

•    Par tiesu pieredzi Vilni Velde raksta: „Tiešām jutos, kā izgājis juridiskos kursus, jo esmu darbojies viens, bez advokāta palīdzības… Mums tādas prakses nebija – ņemt uz tiesām advokātu. Laikam jau nebija paredzēti tādi līdzekļi. Katrs inspektors ar savu lietu kārpījās līdz galam.”

IMG_3433


Nedaudz vēl par autoru:

Vilnis Velde dzimis 1943.gadā Limbažu rajona Viļķenes pagastā. Beidzis Salacgrīvas vidusskolu, turpina mācības Latvijas Lauksaimniecības akadēmijā Mežsaimniecības fakultātē. Pēc absolvēšanas 1968.gadā tiek nozīmēts darbā Salacgrīvas mežrūpniecības saimniecībā par darba zinātniskās organizācijas daļas vadītāju.
Tomēr tuvāks sirdij šķiet tieši darbs meža aizsardzībā.
Dažus gadus vēlāk autors pārceļas darbā uz Mazsalacas mežrūpniecības saimniecību par meža aizsardzības inženieri, kam liela līdzība ar inspektora darbu - jāatšķetina nelikumīgas medības un citi pārkāpumi. Un kur vēl vasarās meža ugunsgrēku dzēšana – Vilnis Velde atzīstas (tā tāda iekšēja sajūta), ka viņam piemīt spēja objektīvi novērtēt ugunsnelaimes raksturu un izvēlēties īsto taktiku uguns apkarošanai.
Seko darbs Gaujas Nacionālajā parkā par dabas inspektoru. Kopumā dabas aizsardzībai veltīti 37 gadu. Šobrīd aktīvais inspektora darbs novirzīts malā, tomēr autors pilda valsts vides dienesta pilnvarotās personas pienākumus.

Daži amati un darba vietas:
•    Meža apsardzības inspektors
•    Dabas aizsardzības inspektors
•    Meža apsardzības inženieris
•    Gaujas Nacionālais parks un reģionālā vides pārvalde
•    Aktīvi darbojas Dabas un pieminekļu aizsardzības biedrībā
•    Gaitu sākumā bijis arī mežziņa palīgs un strādnieku komitejas vadītājs
•    Milicijas darbinieka palīgs, vēlāk policijas darbinieka palīgs


 
Aptauja

Vai izmantojat iespēju Valmieras integrētās bibliotēkas 1. stāvā saņemt čeku ar izsniegto grāmatu sarakstu un nodošanas termiņu (var atzīmēt vairākus variantus)

Nezināju par šādu iespēju

Izmantoju, tas ir ērti

Neizmantoju, man to nevajag

Man tas nav vajadzīgs, jo izmantoju attālināto pieeju savam bibliotēkas kontam

Iespējams pamēģināšu

Balsis: 97

Kalendārs
 <          maijs 2018          > 
P O T C P S S
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
gramatu klubs gramatu klubs banner_lv iespejukarte
 
  VALMIERAS INTEGRĒTĀ BIBLIOTĒKA
Visas autortiesības aizsargātas
2018
Pēdējās izmaiņas veiktas 28.05.2014
xwifilogo logoedbbllogo