top_lefttop_midtop_right
Ziņas
1367913712069843200.jpg

REANIMATIO

07.05.2013

Maijā Valmieras integrētajā bibliotēkā skatāma mākslinieces Sandras Milleres  sadarbībā  ar fotogrāfu Ilgvaru Gradovski veidotās fotogleznas "Reanimatio" [latīņu valodā – darbības atjaunošana].        

“Jūras iespēja attīrīties ir vētras.
Mājas ar nosaukumu “Vētras” ir manas ģimenes vasaras mītne pie jūras un, mums, pilsētniekiem, attīrīšanās iespēja no pilsētas.
Pēc vētrām, mēs lieli un mazi, vācam jūras izskalotos civilizācijas atkritumus.Piekrastē atrastie, sabiedrības izlietotie un iztērētie priekšmeti ir īpaši, jo pēc kalpošanas radības kronim, atkritumi ir baudījuši pasaules plašumus, jūra ir piešķīrusi savas korekcijas priekšmetu krāsai un formai, savukārt saule, smilts un sālsūdens tos pamatīgi dezinficējuši.
No savāktā atkritumu klāsta es veidoju  klusās dabas fotogrāfa Ilgvara Gradovska foto studijā, un kad tās gatavas fotografs nofotografē. Lai priekšmeti atgūtu tiem reiz raksturīgo varenību un diženumu, kompozīcijas veidoju Holandes vecmeistaru kluso dabu pārticības garā.Šo visu procesu kopumā, kas saistīts arī ar piekrastes attīrīšanu, es dēvēju par “Reanimatio”, kas tulkojumā no latīņu valodas nozīmē – darbības atjaunošana, atgriešana dzīvīgumā. Tādējādi jūras krastā savāktie, izlietotie sabiedrības vajadzību apmierinātāji, atkal stājas savstarpēji saskanīgās grupās un vēlreiz atgriežas patērētāju valstībā.”

...Kopš šo darbu radīšanas ir pagājuši desmit gadi. Mana tā laika darbošanās ir transformējusies foto terapijā, kas ir mākslas un psiholoģijas studiju apvienojums, t.i. – es piedāvāju cilvēkiem foto seansu, kura laikā tiek piedzīvots process un iespēja tapt cilvēka portretam, vadoties pēc šiem pašiem Reanimatio principiem.

/Sandra Millere /

 


LIETU REINKĀRNĀCIJAS MĀKSLINIECES SANDRAS MILLERES FOTOVĪZIJĀS

Citādi to varētu saukt par dzīvi pēc nāves. Ātrāk vai vēlāk viss un visi nonākam lielajā apritē. Arī visas lietas, kas ap mums. Visa mūsu pasaule…
Lietas, kas mums kalpo. Ikdienas priekšmeti. To mūsu kalpībā noderīgais mūžs lielākoties ir nesalīdzināmi īsāks par cilvēkam atvēlēto. Nolietotas lietas. To tālākais ceļš ved uz pārstrādi jaunās lietās, uz atkritumu kaudzēm, uz iznīcību, zemē, ūdenī, ugunī …
Mēs slīkstam nederīgu lietu kaudzēs. Atkritumos. Ap mums krājas lietu kapsētas. Vides un dabas piesārņojuma procesi tīko nomākt cilvēka dzīves telpu. Šajās norisēs ietverta pašnāvnieciska samaksa par civilizācijas daudzveidīgo komfortu baudām. Mūsu sapņi par tīru dabu, svaigu gaisu un brīvību lietu pasaulē kļūst aizvien drudžaināki. Mēs izvirzam aizvien jaunas glābiņa programmas un idejas: zaļā domāšana, zaļais punkts, otrreizējā pārstrāde, resursu taupība, ekoarhitektūra, antiglobalizācija…
Māksliniece Sandra Millere ieraudzījusi vēl vienu kopsaskaņas iespēju. Doma dzimusi mūsu jūras baltajās pludmalēs. Jūra tur ik mirkli izskalo nokalpujušu lietu “līķus”. Nevienam nevajadzīgus, nicinātus, ja nu tik uguns liesmām atvēlamus.
Taču katrai lietai līdzās, un pēc tās primārās, funkcionālās un gaistošās nozīmes un vērtības, saglabājas pārlaicība, no lietojamā mūža it kā atsvešinātas kvalitātes – materiāls, forma, krāsa, faktūra, ķīmiskais sastāvs… Savā lepnajā virspusībā lietu vērtību parasti ieraugām tikai pirmajā, lietišķajā jeb praktiskajā līmenī. Kad lietām tā zudusi, tās mainījušās citā kvalitātē, guvušas pārlaicīgu vērtību – uz tām raugāmies kā netīros atkritumos.
Māksliniece saskatīja tieši šīs, visu nievātās vērtības – bijušo lietu brīnišķīgo krāsu simfoniju, materialitātes dauzdveidību, formas burvību. Un reinkarnēja bijušās lietas dzīvei jaunā veidolā mākslas tēlos.
Doma pārtapa zaļā rīcībā. Bijušās lietas – tagad krastā izskalotas grabažas, krāmi, atkritumi tika vākti vienkopus. To pēdējā mājvieta – pa krāsām, formām, materiāliem rūpīgi sašķirotās kaudzēs mākslinieces vasaras mītnes pagalmā. Vietējā tauta to gan uzlūkoja par pilsētnieces dīvainu rīcību. Taču pludmales attīrīšanas paraugs raisīja entuziasmu, un nu jau vairojās talcinieku pulks. Uzradās pat izpalīdzīgs traktors. Tā mākslinieciska ideja vienojās zaļā rīcībā, un vēl viena Latvijas mala atguva dabīgo veidolu.
Bet lietu atliekas sāka jaunu dzīvi mākslinieces darbnīcā. Tās pārtapa telpiskas glezniecības līdzeklī. Lietas tika kārtotas saskanīgos kluso dabu uzstādījumu koros. Un sāka veidoties krāsu un formu simfoniska kopskaņa. Gadījuma rakstura niecības še summējās dārglietu mirdzumā.
Sandras Milleres kluso dabu uzstādījumi jeb lietu reinkarnējumi ar cita meistara – fotogrāfa Ilgvara Gradovska starpniecību, pārtapa lielos, rūpīgi darinātos, gleznieciskos attēlos – fotogleznās. Tās ir piesātinātas ar eiropeiskās kultūras un vecmeistaru klasiskajām kvalitātēm. Tur varam saskatīt holandiešu mākslas tradīciju atpulgus, Morandi izsmalcinātību, tuvību latviešu glezniecības šedevriem. Arī šeit rezultāts ir ne mazāk pārliecinošs. Atšķirība vienīgi tehniskajos paņēmienos – Sandra Millere “glezno” ar realitātes dāvātiem gataviem elementiem.
Fotouzstādījumi mākslā nav nekas īpaši jauns. Taču šoreiz šī metode ir guvusi jaunu apgarotību caur mākslinieces fiozofisko skatījumu uz lietu esību, to mainīgo nozīmi. Mākslinieciskā akcija tika pacelta sociālā līmenī kā ekoloģiskas uzvedības modelis. Bet, savukārt, talanta spēks šeit pārtapis izcilā mākslas faktā.
Ar mākslinieces rokām vienkopus savāktais lietu koris, varbūt pirms nākamās reinkarnācijas kādās neatpazīstamās formās, vēl ir paguvis veikt savu pēdējo misiju – pārtapt estētiski izsmalcinātos šedevros. Mākslas darbos to mūžs pagarinās jaunai dzīvei cilvēku vidē. Bet cilvēkiem, līdzās negaidītam jaunas dailes uzsplaiksnījumam, tas būs arī noderīgs atgādinājums par pasaules vērtību relativitāti. Bijušās lietas – cik jūs bijāt skaistas! Cik esat! Cik skaists ir katrs Dieva dotais nieciņš! Tikai ar sirdsacīm ieskatieties…

/ Jānis Borgs /


 

 
Aptauja

Vai izmantojat iespēju Valmieras integrētās bibliotēkas 1. stāvā saņemt čeku ar izsniegto grāmatu sarakstu un nodošanas termiņu (var atzīmēt vairākus variantus)

Nezināju par šādu iespēju

Izmantoju, tas ir ērti

Neizmantoju, man to nevajag

Man tas nav vajadzīgs, jo izmantoju attālināto pieeju savam bibliotēkas kontam

Iespējams pamēģināšu

Balsis: 97

Kalendārs
 <          maijs 2018          > 
P O T C P S S
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
gramatu klubs gramatu klubs banner_lv iespejukarte
 
  VALMIERAS INTEGRĒTĀ BIBLIOTĒKA
Visas autortiesības aizsargātas
2018
Pēdējās izmaiņas veiktas 28.05.2014
xwifilogo logoedbbllogo