top_lefttop_midtop_right
Ziņas
1237198394061786200.jpg

Aptauja "Latvijas gada monēta 2008"

16.03.2009

Latvijas Banka rīko tradicionālo sabiedrības aptauju par gada monētu un aicina ikvienu izteikt savu viedokli par to, kura no 2008. gadā tapušajām jubilejas un piemiņas monētām ir "Latvijas gada monēta 2008". Aptauja ļauj centrālajai bankai noskaidrot, kā sabiedrība vērtē paveikto jubilejas un piemiņas monētu jomā un kādas tēmas, mākslinieciskie risinājumi šķiet pievilcīgākie.

Jau otro gadu aptaujai līdzi domā un darbojas Latvijas Televīzijas raidījums "100 g kultūras", novērtējot monētās ietvertās kultūras vērtības un māksliniecisko sniegumu. Aptaujas laikā raidījuma skatītājiem būs iespēja uzzināt vairāk gan par katru monētu, gan monētu mākslas specifiku. Raidījums arī piešķirs savu īpašo balvu.

Šogad aptaujai informatīvi palīdzēs arī Latvijas Nacionālā bibliotēka un pilsētu un pagastu bibliotēkas. Bibliotēkas ir kultūras un informācijas centrs nacionālā un vietējā mērogā, nereti pieejamākais cilvēkiem, īpaši lauku apvidos. Pateicoties valsts aģentūras "Kultūras informācijas sistēmas" ieviestajam projektam "Trešais tēva dēls", bibliotēkas piedāvā bezmaksas internetu visā Latvijā, kas dod iespēju piedalīties aptaujā par gada monētu plašam interesentu lokam.

Aicinām cilvēkus izvēlēties vienu monētu, kura katru individuāli uzrunā ar māksliniecisko risinājumu, ir emocionāla, oriģināla, tematiski saistoša. Visvairāk balsu ieguvušās monētas autori – mākslinieki, kas veidojuši tās grafisko dizainu un plastisko veidojumu (ģipša modeli) – saņems balvu kā gandarījumu un cieņas apliecinājumu par darbu Latvijas naudas izveidē.

Balsošana būs iespējama no 16. marta līdz 28. martam. Elektroniskā aptaujas anketa no 16. marta būs pieejama Latvijas Bankas interneta lapā www.bank.lv. Drukātas aptaujas anketas ar kvalitatīviem monētu attēliem būs pieejamas pie Latvijas Bankas klientu kasēm centrālajā ēkā Rīgā un filiālēs Daugavpilī, Liepājā un Rēzeknē. Klientu kasēs arī būs iespēja apskatīt sešas aptaujai nominētās monētas.

Aptaujas rezultāti tiks paziņoti 20. aprīlī, kad svinīgā pasākumā Latvijas gada monētas 2008 autori saņems atzinības balvu. Pasākumā tiks izlozētas arī balvas aptaujas dalībniekiem, jo iesūtītās anketas piedalīsies loterijā, kuras balvu fondā ir pa pieciem eksemplāriem no katras aptaujai nominētās sudraba monētas un zeltā kaltā T. Zaļkalna "Latvijas monēta". Aptaujas un loterijas rezultāti 20. aprīlī tiks publicēti www.bank.lv.

2008. gads monētu mākslā satura ziņā ir akcentējis vēstures vērtības Latvijas sabiedrībā, valstiskumā un mākslā. Mākslinieciskā ziņā tas atkal bijis daudzveidīgs, pateicoties arī jaunu autoru debijai šai žanrā.

Tuvojoties Latvijas valsts deviņdesmitgadei, dienasgaismu tīra zelta 20 latu "Latvijas monētā" ieraudzīja līdz šim Latvijas Nacionālajā vēstures muzejā glabātais Teodora Zaļkalna 1922. gadā veidotais monētas modelis ar mātes tēlu, ko kalšanai sagatavoja tēlniece Ligita Franckeviča. Aigars Bikše ir gan grafiskā zīmējuma, gan ģipša modeļa autors monētai "Latvijai 90", kas aversā un reversā apvieno Latvijas sākotni ar nākotni – pirmo valsts ģerboni un cerību vēstošo bērnu motīvu. Mākslinieki Aivars Priedīte un L. Franckeviča ar apbrīnojamu smalkumu ienesuši Dziesmu svētkiem veltītajā monētā tautas un oriģināldzejas vārdus. Sēriju "Hanzas pilsētas" papildināja Gunāra Kroļļa un Jāna Strupuļa monēta "Limbaži", kas sasaucās ar savulaik otras lielākās Vidzemes pilsētas 785. jubileju. Eiropas sieviešu basketbola meistarsacīkstēm Rīgā šī gada jūnijā būs savs talismans – Frančeskas Kirkes un L. Franckevičas monēta "Basketbols", kas veltīta leģendārajiem Latvijas vīriešu un sieviešu basketbola panākumiem Eiropā. Un asprātīgi vispārcilvēcisko laimes tēmu risinājis A. Priedīte, "Laimes monētā" apvienojot veiksmes nesēju skursteņslauķi ar kaķi no visiem zināmā Vecrīgas nama jumta.


Mārtiņš Grāvītis
Latvijas Bankas preses sekretārs

Tālrunis 7022 349
Fakss 7022 429
Martins.Gravitis@bank.lv

 
Aptauja

Vai izmantojat iespēju Valmieras integrētās bibliotēkas 1. stāvā saņemt čeku ar izsniegto grāmatu sarakstu un nodošanas termiņu (var atzīmēt vairākus variantus)

Nezināju par šādu iespēju

Izmantoju, tas ir ērti

Neizmantoju, man to nevajag

Man tas nav vajadzīgs, jo izmantoju attālināto pieeju savam bibliotēkas kontam

Iespējams pamēģināšu

Balsis: 97

Kalendārs
 <          maijs 2018          > 
P O T C P S S
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
gramatu klubs gramatu klubs banner_lv iespejukarte
 
  VALMIERAS INTEGRĒTĀ BIBLIOTĒKA
Visas autortiesības aizsargātas
2018
Pēdējās izmaiņas veiktas 28.05.2014
xwifilogo logoedbbllogo