top_lefttop_midtop_right
Ziņas
1261130855088121800.jpg

Valmieras bibliotēka ir „Stāstu bibliotēka”

18.12.2009

 

 

 

 

Šī gada pavasarī UNESCO Latvijas Nacionālā komisija uzsāka projektu „Stāstu laiks bibliotēkās”. Tradicionāli bibliotēkas ir saistītas ar pierakstītiem un iespiestiem stāstiem – grāmatām, taču stāsti dzīvo arī ap katru no mums un mūsos – mantoti, sacerēti, dzirdēti, izlasīti, piedzīvoti un izfantazēti stāsti, tad kāpēc lai bibliotēka nevarētu kļūt par mājvietu šiem dzīvajiem stāstiem? Stāsti ir neatņemama mūsu ikdienas dzīves sastāvdaļa, taču labi stāsti var padarīt to interesantāku.

Iesaistoties projektā, trīs Valmieras bibliotēkas darbinieces – Agita Lapsa, Gaida Saukāne un Svetlana Sprūža piedalījās UNESCO LNK semināros par stāstīšanas tradīcijām dažādās valstīs, stāstu vākšanu un pētniecību, stāstu meklēšanu un pielāgošanu stāstīšanai, stāstītprasmju izkopšanu, stāstīšanas pasākumu organizēšanu bibliotēkās, stāstītāju sagatavošanu un mudināšanu stāstīt. Šos seminārus vadīja stāstīšanas eksperti Guntis Pakalns un Māra Mellēna. Iemācīties stāstīt un rīkot stāstīšanas pasākumus var tikai praksē, tāpēc katrai bibliotēkai pēc semināru noklausīšanās bija jānoorganizē savs stāstīšanas pasākums. Kā norādīja Māra Mellēna: „Te jāpiebilst, ka pulcēties un stāstīt stāstus, tā nav vienkārša papļāpāšana vai savstarpēja pačalošana. Stāstos reizēm tiešāk vai netiešāk tiek izteikta atziņa par dzīves kārtību un cilvēka vietu tajā.” Stāstītājs dalās ar kādu pieredzi un iesaista klausītāju tās izdzīvošanā. Stāsts var arī saliedēt un nodot tālāk zināšanas, tāpēc Valmieras bibliotēka izvēlējās sarīkot bibliotekāru stāstu pasākumu, lai saglabātu tos bibliotēkas vēsturei, lai iepazīstinātu jaunos bibliotēkas darbiniekus ar tradīcijām un agrākiem notikumiem. Neformālā gaisotnē katrs darbinieks varēja dalīties ar savu pieredzēto un piedzīvoto, strādājot bibliotēkā.  

Lai turpinātu iesākto projektu, UNESCO LNK ierosināja Latvijas bibliotēku tīkla „Stāstu bibliotēkas” izveidi, kura mērķis ir atbalstīt stāstīšanas tradīciju kā nemateriālā kultūras mantojuma nozīmīgas daļas pārmantošanu un iesakņošanos Latvijas bibliotēku darbā. Arī Valmieras bibliotēka ir „Stāstu bibliotēka”, 2010.-2011.g. ir ieplānoti daudzveidīgi stāstīšanas pasākumi. Projekta mērķis ir vienot dažādu paaudžu cilvēkus, atdzīvinot stāstīšanas tradīciju paaudžu starpā, kā arī pilnveidot ikviena valodas kompetenci un sociālās prasmes klausīšanās un stāstīšanas procesā.

 Svetlana Sprūža

 
Aptauja

Vai izmantojat iespēju Valmieras integrētās bibliotēkas 1. stāvā saņemt čeku ar izsniegto grāmatu sarakstu un nodošanas termiņu (var atzīmēt vairākus variantus)

Nezināju par šādu iespēju

Izmantoju, tas ir ērti

Neizmantoju, man to nevajag

Man tas nav vajadzīgs, jo izmantoju attālināto pieeju savam bibliotēkas kontam

Iespējams pamēģināšu

Balsis: 97

Kalendārs
 <          jūnijs 2018          > 
P O T C P S S
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 
gramatu klubs gramatu klubs banner_lv iespejukarte
 
  VALMIERAS INTEGRĒTĀ BIBLIOTĒKA
Visas autortiesības aizsargātas
2018
Pēdējās izmaiņas veiktas 28.05.2014
xwifilogo logoedbbllogo