top_lefttop_midtop_right
Ziņas
1323355003016022100.jpg

Eiropas Savienības mājā notiks pasākums „Puse no visuma. Sievietes par vīriešu dzejas pasauli”

08.12.2011

Sieviešu un vīriešu dzeja... Emocionāli  un jūtīgi pasauli uztver ne tikai dzejnieces – sievietes, bet arī dzejnieki, kas savā dzejā piedāvā neparastus skatījumus un  eleganci. Top spēks, kas fascinē dzejas lasītājus. Kā vārds pārvēršas enerģijā, kas rada mūsos visuma/veseluma sajūtu? Sievišķīgas pārdomas par vīrišķīgu dzeju piedāvās un dzejniekus Uldi Bērziņu, Kārli Vērdiņu un Arvi Vigulu iztaujās dzejniece un atdzejotāja Maira Asare un kultūras socioloģe Dagmāra Beitnere.

Dzejnieks Arvis Viguls, vaicāts par „vīriešu dzejai” raksturīgo, saka: "Tā ir pārāk daudzveidīga, lai to raksturotu vienā teikumā. Vieglāk raksturot dzeju pēc tās autoru piederības kādai paaudzei, laikmetam, stilistikai, nevis dzimumam. Domājot par atšķirībām sieviešu un vīriešu rakstītajā dzejā (vai lasot mums vispār ir būtisks autora dzimums?), manuprāt, Latvijā, tāpat kā jebkur citur, tās vairāk balstās psiholoģiskajā, nevis kādā tikai mūsu reģionam, valstij, kultūrtelpai raksturīgā īpatnībā."

Uldis Bērziņš piebilst: „Atšķirība starp autoru un autori visskaidrāk iezīmējas, protams, erotiskā dzejā. Nu, paklausieties čehu nobelistu Jaroslavu Seifertu, 70. gadu dzejniecības „Velsasprinčus” Jiržī Žāčeku un Karelu Sīsu, vai – no arābiem – sīriešu klasiķi Nizāru Kabānī vai vēl pajauno ēģiptieti Imādu Fuādu. Autoram maskulīnā erotika padosies, domāju, dabiskāk.”

Dzejnieka Kārļa Vērdiņa komentārs ir īss – tā kā pastāvot vairākas vīrišķības, nevis tikai viena, tad arī vīriešu dzejai esot ļoti daudz veidu. Tur arī tas spēks!

Dzejniece un atdzejotāja Maira Asare nav pārliecināta, ka ir pamatoti un gudri runāt par "vīriešu" un "sieviešu" poēziju. Ir jārunā par „stipriem dzejas tekstiem, kas sakņojas dažādās pieredzēs un dažādos priekšstatos par dzejas būtību.”

Pasākumi Eiropas Savienības mājā interesentiem pieejami bez maksas.

Pasākumu varēs vērot arī interneta tiešraidē www.esmaja.lv

 
Aptauja

Vai izmantojat iespēju Valmieras integrētās bibliotēkas 1. stāvā saņemt čeku ar izsniegto grāmatu sarakstu un nodošanas termiņu (var atzīmēt vairākus variantus)

Nezināju par šādu iespēju

Izmantoju, tas ir ērti

Neizmantoju, man to nevajag

Man tas nav vajadzīgs, jo izmantoju attālināto pieeju savam bibliotēkas kontam

Iespējams pamēģināšu

Balsis: 98

Kalendārs
 <          maijs 2019          > 
P O T C P S S
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
gramatu klubs gramatu klubs banner_lv iespejukarte
 
  VALMIERAS INTEGRĒTĀ BIBLIOTĒKA
Visas autortiesības aizsargātas
2019
Pēdējās izmaiņas veiktas 28.05.2014
xwifilogo logoedbbllogo