top_lefttop_midtop_right
Ziņas
1365505352034537800.jpg

Sāk ES sabiedrisko apspriešanu par iespēju samazināt plastmasas atkritumu daudzumu

07.03.2013

Eiropas Komisija šodien ir paziņojusi par sabiedriskās apspriešanas sākumu par tematu, kas ļoti aktuāls arī Latvijā: kas darāms, lai samazinātu plastmasas atkritumu ietekmi uz vidi.

Tā aptver 26 dažādus jautājumus, norisināsies līdz 7.jūnijam. Anketas atbildēm iedzīvotāji un organizācijas atradīs šeit http://ec.europa.eu/environment/consultations/plastic_waste_en.htm 
 
Viss dokuments, uz kura pamata notiek apspriešana, latviski atrodams šeit  http://ec.europa.eu/environment/waste/pdf/green_paper/green_paper_lv.pdf
 
Audiovizuālo mediju žurnālistiem var noderēt arī video, kur kopā ar ES komisāru pret plastmasas atkritumu vairošanu šodien uzstājās arī aktieris Džeremijs Aironss http://ec.europa.eu/avservices/ebs/schedule.cfm?page=1&date=03/07/2013&institution=0#s224485 (no 12:28)

Par vidi atbildīgais ES komisārs Janezs Potočniks saka: “Vides aizsardzības aspektā plastmasas atkritumu apsaimniekošana ir grūts pārbaudījums, bet tai ir arī milzīgas iespējas resursu izmantošanas efektivitātes ziņā. Esmu pārliecināts, ka aprites ekonomikas apstākļos, kur augsts otrreizējās pārstrādes līmenis piedāvā izejvielu nepietiekamības risinājumus, plastmasai ir nākotne. Aicinu visas ieinteresētās personas dalīties pārdomās par to, kā plastmasu padarīt par daļu no risinājuma, nevis par problēmu.”
Nonākuši vidē, it īpaši jūras vidē, plastmasas atkritumi var saglabāties simtiem gadu. Līdz 10 miljoniem tonnu atkritumu, galvenokārt plastmasa, ik gadu nonāk pasaules okeānos un jūrās, pārvēršot tos par pasaulē lielākajām plastmasas izgāztuvēm.
Mūsu sabiedrībā, kas radusi visu lieko izmest, plastmasa bieži tiek uzskatīta par lētu un vienreizēji lietojamu materiālu, un tās pārstrādes līmenis ir zems. Puse no visiem plastmasas atkritumiem Eiropā nonāk atkritumu poligonā, bet no tā būtu jāizvairās, jo plastmasa var saturēt bīstamas sastāvdaļas un ieglabāšana poligonā var radīt nevēlamu izmeti vidē un koncentrētas piesārņojošas atliekas.
ES šodien publicētajā "zaļajā grāmatā" šajā sakarā tiek uzsvērta galvenā loma, kāda plastmasai ir daudzos rūpnieciskos procesos un lietojumos, un potenciālais ekonomiskais ieguvums no augstāka otrreizējās pārstrādes līmeņa. Pasaules iedzīvotāju skaitam pieaugot un dabas resursiem rūkot, plastmasu pārstrādāšana kļūs par alternatīvu neskarto resursu izmantošanai. Lai šīs izmaiņas paātrinātu, ir vajadzīgi labāki pamatnosacījumi, kas atbalstītu ekodizainu un vides inovāciju, atkritumu rašanās novēršanu un pārstrādi ietverot jau plastmasas izstrādājumu projektēšanā.
Īpašās problēmas, ko rada plastmasas atkritumi, līdzšinējos ES tiesību aktos atkritumu jomā nav konkrēti aplūkotas. Dalībvalstīm būtu jādod priekšroka atkritumu rašanās novēršanai un pārstrādei, nevis citiem likvidēšanas veidiem, kā tas ir ar visām atkritumu plūsmām, kas minētas Atkritumu pamatdirektīvā, taču ir skaidrs, ka jādara ir vēl daudz vairāk. Zaļās grāmatas mērķis ir apkopot faktus un viedokļus, lai novērtētu, kāda ir plastmasas atkritumu ietekme, un izstrādātu Eiropas stratēģiju tās mazināšanai. Ieinteresētās puses tiek aicinātas izteikt viedokli par to, vai un kā spēkā esošie tiesību akti būtu jākoriģē, lai risinātu plastmasas atkritumu rašanos un veicinātu plastmasas atkārtotu izmantošanu, pārstrādi un reģenerāciju, nevis ieglabāšanu atkritumu poligonos. Tiek gaidīti arī viedokļi par to, cik efektīvi varētu būt potenciālie otrreizējās pārstrādes mērķi un tādi ekonomiski pasākumi kā atkritumu poligonu aizliegumi, atkritumu poligonu nodokļi un shēmas "maksā, kad izmet". Zaļajā grāmatā ir arī vaicāts, kā uzlabot plastmasas modulāro un ķīmisko uzbūvi, lai uzlabotu pārstrādājamību, kādā veidā samazināt jūras atkritumus un vai ir nepieciešams veicināt bioloģiski noārdāmās plastmasas lietošanu.
Apspriešana, kurā iekļauti 26 jautājumi, turpināsies līdz 2013. gada jūnija sākumam. Rezultāti tiks iestrādāti turpmākajā politiskajā rīcībā 2014. gadā kā daļa no plašākas atkritumu politikas pārskates, kurā aplūkos pašreizējos atkritumu reģenerācijas un poligonu ekspluatācijas mērķus, kā arī retrospektīvo novērtējumu par piecām direktīvām, kas attiecas uz dažādām atkritumu plūsmām.

 
Aptauja

Vai izmantojat iespēju Valmieras integrētās bibliotēkas 1. stāvā saņemt čeku ar izsniegto grāmatu sarakstu un nodošanas termiņu (var atzīmēt vairākus variantus)

Nezināju par šādu iespēju

Izmantoju, tas ir ērti

Neizmantoju, man to nevajag

Man tas nav vajadzīgs, jo izmantoju attālināto pieeju savam bibliotēkas kontam

Iespējams pamēģināšu

Balsis: 98

Kalendārs
 <          maijs 2019          > 
P O T C P S S
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
gramatu klubs gramatu klubs banner_lv iespejukarte
 
  VALMIERAS INTEGRĒTĀ BIBLIOTĒKA
Visas autortiesības aizsargātas
2019
Pēdējās izmaiņas veiktas 28.05.2014
xwifilogo logoedbbllogo