top_lefttop_midtop_right
Ziņas
1380627941075581000.jpg

Jaunieši neapzinās vajadzību karjeras izvēli veikt mērķtiecīgi

01.10.2013

Valsts izglītības attīstības aģentūras aptauja atklāj, ka puse (49%) jauniešu Latvijā lēmumu par karjeru pieņem paši, nepārspriežot savu lēmumu ne ar ģimeni, ne ar karjeras konsultantu. Turklāt tikai trešdaļa (28%) jauniešu izvērtē savas „stiprās puses” un to, kurā nozarē vai profesijā tās vislabāk var izmantot. Savukārt novēlotas un haotiskas karjeras izvēles sekas atspoguļojas ne tikai indivīda neapmierinātībā ar dzīvi, bet arī valsts ekonomiskajā attīstībā.

 „Nereti jaunieši par savu karjeru sāk domāt tikai pēc skolas gala eksāmeniem. Tad steigā pieņemts lēmums visbiežāk tiek balstīts uz vieglākā ceļa izvēli vai došanos mācīties tur, kur dodas citi, kur ir prestižs. Tāda pieeja vēlāk liek vilties ne tikai pašam jaunietim, bet tās sekas redzamas arī ekonomikā - gan kā noteiktu profesiju pārprodukcija, gan kā speciālistu trūkums darba tirgū dažādās nozarēs un jauniešu bezdarbs,” norāda Valsts izglītības attīstības aģentūras Informācijas un karjeras atbalsta departamenta vadītāja Aleksandra Joma, piebilstot, ka ar karjeras jēdzienu mūsdienās tiek saprasta izglītības, darba un privātās dzīves mijiedarbība.

 Lai arī piektdaļa (20%) respondentu norāda, ka sevi dzīves laikā redz kā uzņēmējus, radot un vadot savus uzņēmumus, tomēr tikpat liela daļa (20%) respondentu norāda, ka savu karjeras attīstību nākotnē saskata ārpus Latvijas. No Vidzemē aptaujātajiem jauniešiem vecuma grupā no 14 līdz 19 gadiem karjeras attīstību savā reģionā saredz 25% aptaujāto.

 Valmieras pilsētas pašvaldības Valmieras Izglītības pārvaldes speciāliste izglītības jautājumos un Karjeras nedēļas koordinatore Valmierā Sanita Loze skaidro: „Valmierā vairums 12. klases skolēnu, sākot jauno mācību gadu, konkrēti nevar atbildēt par savu nākotnes profesiju, taču esam novērojuši, ka 12. klases skolēni vairāk izmanto iespēju apmeklēt individuālās konsultācijas pie karjeras konsultanta. Tā kā 9. klases skolēnu pašu iniciatīva ir maza, turpmāko izglītību viņiem palīdz „virzīt” pieaugušie (vecāki, skolotāji), ņemot vērā skolēna spējas, intereses, piemēram, pildot pašizziņas testus un apspriežoties. Precīzāk par saviem nākotnes plāniem runā skolēni, kuri izvēlējušies mācīties profesionāli orientētā virziena programmā, piemēram, Valmieras 5.vidusskolā.”

 Vairāk nekā trešdaļa (39%) aptaujāto Latvijas jauniešu atzinuši, ka efektīvākais veids, kā izzināt, vai viņi ir piemēroti kādai profesijai, ir vasaras darbs vai prakses iespējas. Aptaujā 14% jauniešu norāda, lai efektīvi izzinātu savu piemērotību kādai profesijai, būtu nepieciešama karjeras konsultācija, bet tikai nepilni 2% to izmanto.

 Jauniešu aptauju „Ko Tu domā par karjeru?” veica Valsts izglītības attīstības aģentūra Karjeras nedēļas ietvaros 2013. gada septembrī portālā Draugiem.lv, aptaujājot 1035 jauniešus vecuma grupā no 14 līdz 19 gadiem, no kuriem 482 bija jaunieši, bet 553 – jaunietes visā Latvijā.

Karjeras nedēļu Valmierā no 7. līdz 11. oktobrim rīko Valmieras pilsētas pašvaldība sadarbībā ar Valmieras Profesionālo vidusskolu, Valmieras Mākslas vidusskolu, Vidzemes Augstskolu, Valmieras Kultūras centru, Valmieras Jaunatnes centru „Vinda”, Valmieras Tirdzniecības centru „Valleta”, picēriju „Čili Pica”, AS VALMIERAS STIKLA ŠĶIEDRA, SIA „VALPRO”, SIA "VTU Valmiera", SIA „Valmiermuižas alus”, SIA „Valmieras tipogrāfija LAPA”, SIA „Vidzemes slimnīca”, viesnīcu „Wolmar" un SIA „Vīnkalnieši”.

 

        Visas infografikas ainas ar aptaujas datiem lejupielādei pieejamas te: http://www.flickr.com/photos/73458727@N06/sets/72157636076858466/.

Par Karjeras nedēļu

Karjeras nedēļa no 7. līdz 11. oktobrim notiks 11 Latvijas lielākajās pilsētās: Rīgā, Jelgavā, Ventspilī, Daugavpilī, Jēkabpilī, Liepājā, Rēzeknē, Gulbenē, Cēsīs, Kuldīgā un Valmierā. Šajā nedēļā jauniešiem ir iespēja tikties ar dažādu profesiju pārstāvjiem, karjeras konsultāciju laikā uzzināt savus talantus un pilnveidojamās puses, „projektēt” savu nākotnes profesiju un dzīvesveidu, piedalīties radošajās darbnīcās, konkursos, laimēt balvas un iesaistīties citās aktivitātēs.

Karjeras nedēļu otro gadu organizē Valsts izglītības attīstības aģentūra Eiropas Komisijas Euroguidance tīkla programmas ietvaros sadarbībā ar Rīgas, Jelgavas, Ventspils, Daugavpils, Jēkabpils, Liepājas, Rēzeknes, Gulbenes, Cēsu, Kuldīgas un Valmieras pašvaldībām un to izglītības pārvaldēm.

Plašāka informācija un plaša pasākumu programma 11 Latvijas pilsētās pieejama vietnēs: www.viaa.gov.lv/karjerasnedela un www.draugiem.lv/viaa.

 

Informāciju sagatavoja:

Kitija Balcare, Karjeras nedēļas 2013 komunikācijas konsultante

Mob. tālr.: (+371) 29683396; e-pasts: kitija.balcare@hauska.com

 Papildu informācija:

Dace Zaldāte-Rozentāle, Valsts izglītības attīstības aģentūras pārstāve

Mob. tālr.: (+371) 29207373; e-pasts: dace.zaldate-rozentale@viaa.gov.lv

 

 
Aptauja

Vai izmantojat iespēju Valmieras integrētās bibliotēkas 1. stāvā saņemt čeku ar izsniegto grāmatu sarakstu un nodošanas termiņu (var atzīmēt vairākus variantus)

Nezināju par šādu iespēju

Izmantoju, tas ir ērti

Neizmantoju, man to nevajag

Man tas nav vajadzīgs, jo izmantoju attālināto pieeju savam bibliotēkas kontam

Iespējams pamēģināšu

Balsis: 98

Kalendārs
 <          maijs 2019          > 
P O T C P S S
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
gramatu klubs gramatu klubs banner_lv iespejukarte
 
  VALMIERAS INTEGRĒTĀ BIBLIOTĒKA
Visas autortiesības aizsargātas
2019
Pēdējās izmaiņas veiktas 28.05.2014
xwifilogo logoedbbllogo